Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Екологічність – це модно. Як команда ШоТам випробувала на собі побутову (не) хімію

PR

Опубліковано

Команда ШоТам в партнерстві з компанією DeLaMark, яка займається виробництвом екологічної побутової (не) хімії, провели експеримент. Ми тиждень на власному досвіді випробовували різні побутові засоби: зубну пасту, засіб для миття посуду, відбілювач, рідину для прання і засіб для миття ванни. Для декого з нас справжнім викликом виявилось відмовитись від улюблених засобів, якими користувався роками.

У експерименті брали участь:

  Галина Мельник

Галина Мельник

Редакторка стрічки новин (тестувала  рідину для прання)

  Альона Токарєва

Альона Токарева

Редакторка продакшену (тестувала відбілювач)

 Діана Гулбіані

Діана Гулбіані

Журналістка (тестувала засіб для ванни)

 Артем Іпатов

Артем Іпатов

Head of Digital ШоТам, (тестував засіб для посуду)

  Сергій Колесніков

Сергій Колесніков

Головний редактор (тестував зубну пасту)

Довідка. DeLaMark – це перша компанія-виробник в Україні, уся продукція якої підтверджена міжнародним еко сертифікатом “Жива планета” та безпечна як для людини, так і для природи. До того ж, компанія робить багато соціальних проектів, а нещодавно розробила упаковки пральних порошків зі шрифтом Брайля (для незрячих людей). Засновник компанії, Олексій Веренікін, переконаний, що бізнес, який націлений лише на отримання прибутку, вже не має цінності.

 Олексій Веренікін

Олексій Веренікін

Засновник українського бренду побутової (не)хімії DeLaMark

Олексій каже, що більшість людей вважають, що DeLaMark – німецька чи португальська фірма. Але ні, це саме українці вже 10 років успішно займаються виробництвом побутової хімії та засобів особистої гігієни.

Десять років тому виробництво продукції його компанії зосереджувалось у невеликій кімнаті колишнього таксопарку, а Олексій був єдиним працівником офісу. Сьогодні цю українську побутову хімію купують і за кордоном. 

Шрифт Брайля на упаковці та можливість повернути використану тару

Ринок екопродукції росте. Та й люди стають більш свідомими в тому, що одягають, їдять, а також навчаються утилізувати відходи правильно. Сьогодні в Україні частка виробників екологічної продукції становить лише 2-5% від загальної кількості виробників побутової хімії. Розкажу трохи про “фішки” саме нашої компанії:

  • Єдині, хто має міжнародний еко сертифікат “Жива планета” повністю на всю продукцію.
  • Були першими в Україні, хто почав приймати тару від власних засобів в рамках проєкту “Поверни порожню тару”. Після використання продукції кожен може віддати компанії пусті пляшечки від засобів DeLaMark (зокрема тюбик від зубної пасти) на утилізацію. 
  • Ми є соціально-активні. DeLaMark перші в Україні, хто почав випускати побутову хімію та засоби гігієни зі шрифтом Брайля. До кінця року такий шрифт буде повністю на всій продукції.
  • Навіть в офісах компанія є екологічно свідомою: сортуємо відходи, не використовуємо одноразовий посуд, повністю відмовились від поліграфії (де це можливо) і доставляємо продукцію у паперових пакетах чи екосумках, які пошиті зі старих банерів. 

Чи може побутова хімія бути безпечною?

Все почалось з експорту безфосфатних пральних порошків з Японії, а вже через рік компанія вирішила зайнятись виробництвом власного аналогу в Україні. Зараз усі порошки для прання, чистячі-миючі засоби для дому, що виробляє компанія, складаються з екологічних та безпечних компонентів. 

“Це все наш технолог – Людмила Прокопівна. Вона робить просто неймовірні речі. При виготовленні кожного нового засобу ми спочатку створюємо фокус-групу з нашими керівниками направлення продажів. Далі аналізуємо запити наших клієнтів інтернет-магазину, щоб вони хотіли побачити у нас з продукції. Потім розробляємо склад продукції і далі тестуємо на фокус-групі та беремось за розробку”, – розповідає Олексій.

Сьогодні DeLaMark єдина українська компанія, яка має міжнародний екосертифікат “Жива планета” (згідно ISO 14024) на весь асортимент продукції (організація, сертифікат якої визнається у 65-ти країнах світу – авт.)

Як ШоТам експеримент проводив

Компанія ШоТам теж активно долучається до екологічних ініціатив. І тепер ми вирішили на собі перевірити ефективність екологічної продукції та розвінчати міти (слідкуємо за змінами в правописі, згідно яких слово “міф” тепер – “міт” – авт.) та усталені стереотипи. Компанія DeLaMark є лідером з виробництва екологічних засобів для дому, тому ми вирішили випробувати їх продукцію, а власника Олексія Веренікіна розпитали про переваги кожного засобу.

Міт 1. Екопродукція гірше справляється з плямами, ніж звичайна хімія

Тестуємо рідину для прання.

Галя – наша редакторка стрічки новин. Загалом у неї немає упереджень щодо екологічної продукції, дівчина постійно користується побутовою хімією закордонних екобрендів. Але от жирні плями VS еко засіб для прання? Тут закрались сумніви. 

“Я думала, що такий засіб може відіпрати лише незначні забруднення. А еко засіб виявився рідшим за звичайні, проте гарно пахнув. Я все одно ризикнула і закинула скатертину з кількома жирними плямами. На мій подив рідина впоралась на ура. І найголовніше – одяг після прання пахне чистотою, немає відчуття невиполосканої тканини чи липкості. Все чисте і свіже”.

Коментує Олексій Веренікін:

“Дійсно, чомусь люди вважають, що екологічні засоби для прання гірше впораються з плямами, ніж з мас-маркету. Але є певні стандарти, які перевіряють якість продукції. Для пральних засобів використовують 6 основних критеріїв: запах, колір, кислотність, миюча здатність, міцність, біорозпад. І за всіма показниками наш екологічний пральний засіб показує кращий результат, ніж звичайні засоби. І тут миюча здатність перевищується у 100%”.

Міт 2. Важкі забруднення відмиє тільки ядуча “хімія”

Тестуємо відбілювач.

Редакторка продакшену Альона Токарева вирішила скористатись екологічною продукцією, коли дізналась, що водорості у Дніпрі у такому обсязі через фосфати та фосфанати, які є у складі пральних та мийних засобів. І була переконана, що без підсилювачів засоби погано впораються з плямами, тому і не створювала ілюзій стосовно товарів бренду.  

Без замочування кинула до пралки кухонні рушники та килимок з ванної і додала рідину для прання та відбілювач. Спочатку трохи здивувала рідка консистенція прального засобу та брак піни у барабані, але відсутність фосфатів це виправдовує. Масні плями на мій подив було майже подолано! Килимок з ванної взагалі повернувся до свого початкового новонародженого стану 🙂 Трохи плям на рушнику все ж залишилось, але такого результату не було з жодним пральним засобом, що мені довелось використати. Витрати засобів такі ж, як і звичайних фосфатних та пінистих засобів”. 

Коментує Олексій Веренікін:

“Багато мам вже сказали дякую за наш кисневий відбілювач. Деякі вважають, що аби відбілити білизну обов’язково потрібні міцні хімічні засоби. Ні! Наш відбілювач врятував вже не одну річ, а входить туди лише закапсульований перекис водню із содою. Коли ця капсула потрапляє у воду та розчиняється у ній, утворюється активний кисень, який діє на забруднення. Відбілювач є повністю екологічним. А для того, щоб позбутися масних плям, речі потрібно замочувати і тоді відбілювач впорається з забрудненням”, – каже засновник.

Міт 3. Екозасоби жахливо пахнуть

Тестуємо засіб для ванни. 

Наша журналістка Діана Гулбіані спробувала відмити плитку у ванній засобом DeLaMark. Зазвичай для прибирання вона використовує засоби, які мають дуже сильний запах. 

“Всі вони мають їдкий запах, який я намагаюсь не вдихати. Ванну доводиться провітрювати після прибирання. Якось я пролила пів баночки Mr Muscle в ванній, а потім ще тиждень все навколо смерділо хімікатами. Засіб від DeLaMark пахне не хімікатами, але теж має доволі специфічний запах. Проте і швидко вивітрюється. З того, що помітила одразу: непогано відмиває шви між плитками”.

Коментар Веренікіна.

Всі звикли до того, що засоби прибирання, особливо для ванни чи кухні мають неймовірно їдкий запах. Хочеться прибирати в масці чи респіраторі. У DeLaMark прагнемо до того, аби запахи були мінімальними.  Якщо щось і додаємо у засоби – це або натуральні масла, або антиалергенні добавки. У засобі для ванни використана молочна кислота, яка у правильній пропорції дає непоганий результат. Запах самої молочної кислоти доволі специфічний, тому все ж таки доводиться перекривати його іншим запахом.

Міт 4. В Україні повно екологічної продукції 

Тестуємо засіб для посуду.  

Олексій каже, що досить часто стикається з грінвошингом (коли бренд лише вдає, що він – еко – авт.). Зараз виробники часто використовують написи еко/органік/біо, а насправді ніякого підтвердження цьому не мають. Особливо це стосується дитячої продукції. На екологічний товар обов’язково має бути сертифікат. І це не тільки папірець – має бути енергоефективне обладнання, екологічна політика підприємства, правильна упаковка, склад продукції та багато інших критеріїв.

Наш бос Артем Іпатов протестив дитячий засіб для посуду, адже має маленьку доньку, тому якість такої продукції є важливою. 

“Головним плюсом є те, що засіб не має агресивного запаху. В цілому, непогано пінилось, і ми вимили досить багато посуду та витратили небагато миючого. Не було жодних подразнень на шкірі рук. Доволі непогано”.

Міт 5. Екопродукція набагато дорожча 

Більшість українців вважають, що еко – це дорого. Але засновник DeLaMark Олексій радить дивитись на кінцевий результат. “Нашого порошку за 150 гривень вистачить на довше, ніж іншого порошку з мас-маркету, навіть якщо він дешевше. Те саме і з зубною пастою, наприклад. Її потрібно зовсім небагато, але головне – вона не дорога і не має ніяких шкідливих речовин.”.

Тестуємо зубну пасту

Зубною пастою скористалась майже вся команда ШоТам. Біг-бос Сергій Колесніков каже, що і на ранок відчував свіжість після вечірнього чищення зубів. Для нього спробувати екопасту було справжнім викликом, бо з самого дитинства він користується тільки одним брендом.

“Я дуже прискіпливий до цього засобу особистої гігієни. Користувався пастою від DeLaMark тиждень. По відчуттям протягом дня вона нічим не відрізняється від моєї улюбленої пасти: такий самий рівень свіжості, кислотності та відбілювання. Але коли почистив зуби звечора, то зранку було відчуття свіжості, і я ледве не забув почистити їх зранку. Плюсом є те, що немає хімічного і опалюючого відчуття під час чищення”. 

Суспільство

Про втрачений Маріуполь: проєкт «KRYLATI» руйнує стереотипи про схід і захід

Опубліковано

Маріуполька Індіра Урусова втратила дім, але знайшла спосіб розказувати про нього з листівок і постерів. Опинившись у Болгарії, дівчина створила проєкт «KRYLATI», який тепер виріс у цілу освітню спільноту. Разом з подругою Індіра організовує івенти, а також запрошує істориків та жителів сходу розказати про справжню українську Донеччину.

Як «KRYLATI» руйнують стереотипи про схід і захід та про що мріє Індіра, дивіться в новому випуску ШоТам!

Особиста історія дівчини

Якщо в тебе загроза життю, тобі треба на якомога швидше виїхати, ти не знаєш, чи це можливо чи ні. По дорозі дуже багато людей каже про те, що не виїжджайте, бо там розстрілюють машини на виїзді.

Мене звати Урусова Індіра, мені 22 роки, я сама родом з Маріуполя. У Маріуполі я завжди активно займалась будь-якою волонтерською, громадською і загалом суспільною такою діяльністю. І тоді, напевно, я отримала той самий поштовх до отримання своєї першої освіти бакалаврської на спеціальності «Евент-менеджмент» в Київському національному університеті культури і мистецтва.

Але так склалося, що стався ковід, тому ми загалом не дуже багато навчалися в самому Києві. І я більшу частину свого навчання провела в Маріуполі.

Повномасштабне вторгнення

Повномасштабне вторгнення ми зустріли трошки раніше, навіть за тиждень до 24 лютого, бо тоді вже були чутні вибухи, були чутні якісь дії, які відбувалися. Тоді було дуже багато військових, які ставали на околицях нашого міста, адже я жила на околицях міста.

Першого березня у нас перестав ловити зв’язок, нас перестали давати воду, газ. Тому ми переїхали ближче до центру міста, готували їжу на вулиці, розпалювали вогнище і якось пристосовувалися до цього життя.

Але вже 18 березня біля нашого будинку прилетів снаряд в госпіталь військовий. Батьки на той час вирішили, що це насправді зараз шанс єдиний виїхати з Маріуполя. І вже 20 березня ми виїхали з Маріуполя, опинилися в Бердянську.

Евакуація закордон

Ми там провели буквально пів місяця і більше ми там не захотіли бути, адже там вже теж була окупація. Ми їхали через країну-агресора, потім ми виїжджали через Грузію, надалі у нас була Туреччина, Греція і таким чином ми опинилися в Болгарії.

Це був важкий період, бо це було одинадцять днів поїздки в машині з купою речей, які ми встигли забрати. Я це виставила собі в соціальній мережі, на що дуже активно зреагувала моя подруга Ната, яка сказала, що це неймовірно класно і це не можна просто так залишати.

Одинадцятого травня «KRYLATI», запустилися, ми продали в той день всі свої листівки. Зараз я проживаю в двох містах, скажімо так. В Києві і у Львові, бо родина тут, я навчаюся у Львові.

“Розказуємо про справжню Донеччину”

Напевно, зараз більше отримую якихось навичок, намагаюся ці навички втілювати в проєкті, якось його розвивати і робити більш професійним.

Ми організовуємо лекції, де розказуємо про справжню Донеччину без стереотипів, розказуємо про те, як взагалі жити на Донеччині, що таке Донеччина, чи взагалі існує Донбас і всі ці такі питання, які нам постійно ставлять.

Сьогодні, коли ти опиняєшся в іншому місті і абсолютно не маєш ніякої можливості повернутися додому, тобі дуже важливо розказати про це іншим. Тому «KRYLATI», вони в першу чергу покликані розповідати про дім. І тому для мене важливо хоча б розказати про це іншим людям, розказати про те, чого вони не бачили.

Бо дуже багато людей приходять до нас на лекції і кажуть, що вони ніколи не були на Сході, вони ніколи не були в Маріуполі, не були в будь-якому іншому місті. І для мене це є такою трохи втратою, але в той же час це виклик розказати цим людям так, щоб вони ніби побували там.

Або щоб вони закохалися в цей регіон настільки, щоб потім приїхати його відбудовувати і щось там робити. І крила, і ті історії, і ці лекції, вони не просто є таким освітнім напрямком. Вони є напрямком, в якому і люди можуть познайомитись, а якщо це люди зі Сходу, то вони можуть знайти спільноту для себе. Тобто ми дуже багато чуємо про те, що дякуємо вам, дівчата, ви насправді зробите класну справу. Ви для мене як рідні східняки.

Читати також: UAnimals випустили колекцію одягу з тваринами захисників з Азовсталі

Думки про дім

Я сумую з Маріуполем і, напевно, дуже би хотіла зараз повернутися туди, пройтися по тим самим вуличкам. Я би хотіла просто, щоб мене висадили десь на в’їзді в місто. Я би хотіла просто пройтися по тим вуличкам до свого дому.

Коли ми виїжджали, мені не вистачило цього моменту прощання з цим містом, бо це було дуже швидко. І цього вимагали події, які тоді відбувалися, вимагали ці обстріли постійні. Тому я би хотіла просто пережити, напевно, цю травму повністю, саме проходячи по цим місцям, проходячи по тим місцям, де відбувалися класні події мого життя, де я переживала свої емоції.

І, напевно, дуже би хотіла потрапити на площу біля драму, бо це місце куди ми постійно казали, що ми туди повернемося.

Нагадаємо, що фільм Алана Бадоєва став доступним на британській платформі OD365.

Читати далі

Суспільство

UAnimals випустили колекцію одягу з тваринами захисників з Азовсталі

Опубліковано

Футболки прикрашені зображеннями справжніх улюбленців бійців, які захищають Маріуполь і все ще перебувають у полоні. Ці малюнки створила керівниця Асоціації родин захисників “Азовсталі” – Катерина Прокопенко.

Про це повідомляють на сайті UAnimals.

Про колекцію

Цей дроп про тварин, які чекають своїх людей із полону.

Рівно два роки тому захисники Маріуполя, виконуючи наказ, вийшли з “Азовсталі”. І саме відтоді більшість із них — у полоні. На повернення героїв чекає ціла країна, їх рідні та близькі, а також тварини, яким присвячений наш новий дроп.

Читати також: Український бренд створив колекцію благодійних вишиванок: яскраві фото військових жінок

Нова колекція — це колаборація Асоціації родин захисників “Азовсталі” і крамниці Animalism by UAnimals. Малюнки для дропу створила керівниця асоціації Катерина Прокопенко. Майстерна ілюстраторка та дружина Дениса “Редіса” Прокопенка зобразила реальних тварин, які чекали та чекають на своїх людей із полону.

“Цією колекцією я хочу нагадати про тих, хто два роки зазнає тортур у російській неволі. Це справжні герої та патріоти України та, як видно з історій їхніх домашніх тварин, — люди з великими серцями, — каже Катерина Прокопенко. — Я попросила, аби прибуток від колекції йшов на порятунок тварин. Нехай це стане символом того, що ми боремось за повернення тих, хто захищає кожне життя в Україні”.

Нагадаємо, що в Австрії відкрили спецфонд у 500 млн євро для підтримки експорту в Україну.

Фото: UAnimals.

Читати далі

Суспільство

Український бренд створив колекцію благодійних вишиванок: яскраві фото військових жінок

Опубліковано

Напередодні Дня вишиванки бренд GAPTUVALNYA представив унікальні вишиванки з символікою ГО “Землячки”, що втілюють у собі жіночу силу — символи берегині, дерева життя та об’єднання всіх жінок у єдину родину.

Про це повідомляє Vogue.

Про колекцію

Сучасний образ жінки-берегині набуває нового виміру, охоплюючи не лише роль на домашньому вогнищі, але й цілісність української нації, її культурні й історичні досягнення. Вишиванка втілює цей образ, перетворюючись з елементу національного одягу в потужний символ сили та героїзму українських жінок-військових.

Читати також: “Укрзалізниця” переобладнала ще два вагони для евакуації поранених

Унікальна благодійна колекція від бренду GAPTUVALNYA, спільно з ГО “Землячки”, була представлена захисницями перед та після виконання бойових завдань у Донецькій області – Вільною Птахою, Торою, Руною та Косицею. Кожна з цих вишиванок вражає важливість національної символіки, цінностей та історії, що передаються з покоління на покоління. Кожен стібок і символ у цих вишиванках виражає повагу та підтримку до жінок, які стоять на захисті нашої рідної землі.

Фото

Фото: Михайло Палінчак
Фото: Михайло Палінчак
Фото: Михайло Палінчак
Фото: Михайло Палінчак

Усі кошти від продажу вишиванок підуть на пошиття жіночої тактичної форми у ГО “Землячки” для українських захисниць, що боронять нашу державу та культурний спадок для нащадків.

Нагадаємо, що “Освіторія.Медіа” запустили премію для освітніх проєктів під час війни.

Також ми повідомляли, що в Україні відкриють орган для контролю публічних інвестицій.

Фото: Михайло Палінчак

Читати далі